Nasz Ośrodek położony jest nie opodal „Królowej Karkonoszy” – Śnieżki, w odległości 8 km od granicy polsko-czeskiej w otoczeniu licznych pomników przyrody, rezerwatów i skarbów kultury z barokowym kompleksem klasztornym w Krzeszowie zwanym „Perłą Baroku”, oraz „Betlejem” i pałacykiem na wodzie. Przybywający tu turyści znajdą wiele interesujących, często słabo spenetrowanych miejsc, jak również ciszę i relaks nad stawem cieszącym się pokaźną różnorodnością gatunków ryb (sum, tołpyga, amur, płoć, pstrąg, karp, lin i wiele innych). Istnieje możliwość zakwaterowania do 40 osób w domkach letniskowych, jak również do dyspozycji klientów jest pole namiotowe i campingowe. Miejsce to dlatego cieszy się dużą popularnością, ponieważ panuje w nim specyficzny mikroklimat korzystnie wpływający na dobre samopoczucie. Jeden dzień spędzony w naszym ośrodku pozwoli Państwu zapomnieć o codzienności i gwarantuje pełen relaks. Ponadto obfita roślinność składająca się z urozmaiconych gatunków drzew i krzewów stanowi niepowtarzalny klimat tego miejsca, a przy tym wiele przyjemnych doznań.

Okolice

okolice_3Krzeszów – Wieś położona w południowej części Polski i oddalona 8 km. od Kamiennej Góry. W roku 1242 na ziemie te sprowadzeni zostali Benedyktyni,a 50 lat później dołączają do nich Cystersi, sprowadzeni z Henrykowa. W tym okresie powstało ogromne opactwo. Jego ziemie rozciągały się od Jeleniej Góry, aż po sam Dzierżoniów. Posiadało 42 wsie oraz dwa miasta. Taki stan rzeczy kończy się w roku 1810. Właśnie do tego roku miasto było ważnym ośrodkiem artystyczno – kulturalnym. W Krzeszowie warto zobaczyć :

 • Bazylika – zespół budynków obejmujący dwa kościoły, mauzoleum oraz cześć klasztorną:
 • Kościół opacki – zbudowany w latach 1728 – 1735. Robi ogromne z zewnątrz wrażenie ze względu na wymiary oraz ogromne rzeźby na fasadzie oraz szczytach dwóch wież. W środku można znaleźć freski o tematyce biblijnej Wilhelma Neunhertza, dębową stalle oraz amboną autorstwa Józefa Lachela, Antonia Dorasila i Feliksa Maksymiliana Brokofa, obrazy Feliksa Antoniego Schefflera w ołtarzach bocznych, prospekt organowy Michała Englera, mały obrazek z Matką Boską w ołtarzu głównym oraz obraz Piotra Brandla i liczne rzeźby o tematyce biblijnej.
 • Świątynia Św. Józefa – Postawiony w latach 1690 – 1696. Warto go obejrzeć ze względu na freski Michała Willmanna
 • Mauzoleum Piastów Świdnicko – Jaworskich – Znajdziemy w nim dwa gotyckie nagrobki Bolka I i oraz II, rzeźby ich żon oraz freski J. W. Neunhertza
 • Kalwaria Krzeszowska – Opat Krzeszowki Dominic Geyer w latach 1703 – 1717 zbudował kamienne kaplice przedstawiające drogę krzyżową Jezusa Chrystusa.
 • Głazy Krasnoludków (skałki Gorzeszowskie) – Zespół skał piaskowcowych w okolicy Krzeszowa i w miejscowości Gorzeszów. Usytuowane są w lesie średnio co 150 metrów. Łączna ich długość wynosi 1,2 kilometra. Wykształcone przez erozje i wietrzenie maczugi skalne, ambony oraz grzyby mające zróżnicowaną wysokość od 5 do 30 metrów. Pomiędzy nimi znajdziemy szczeliny oraz labirynty

okolice_2Wałbrzych – W średniowieczu był to gród obronny. W roku 1290 zbudowano zamek, wokół którego wykształciła się osada targowa. Sprzyjała temu lokalizacja przy ważnych szlakach handlowych. Już w XIV wieku powstały pierwsze kopalnie. Następnie stał się miastem prywatnym w rękach rodów magnackich, później w granicach Czech i Prus. Od roku 1945 w granicach Polski. Warto zobaczyć:

 • Kościół – ewangelicko – augsburski – Wybudowana w latach 1785 – 1788 przez Carla Gotharda Langhansa. Nazywany „białym kościołem” ze względu na swój kolor. Białe jest nawet owalne wnętrze. W środku zobaczyć można także odnowione organy. Czasem odbywają się tutaj koncerty.
 • Kościółek Matki Boskiej Bolesnej – Najstarszy zabytek Wałbrzycha, położony obok „białego kościoła”. Zbudowany około XIV wieku. Historia mówi, iż za ołtarzem tryskało kiedyś cudowne źródełko.

okolice_1Kamienna Góra – Miasto usytuowane na południu Polski. Leży nad rzeką Bober, otoczone Sudetami Zachodnimi i Środkowymi. Założone jako grodzisko obronne w średniowieczu pod nazwa Straż , prawa miejskie uzyskało w roku 1249. W swojej kilku wiekowej historii miało kilku właścicieli. Najpierw należało do Piastów Świdnicko – Jaworskich, następnie do Czech, Habsburgow i Prus. Po wojnie wróciło do Polski. Na stan dzisiejszy miasto to jest ośrodkiem przemysłu lniarskiego, jedwabniczego, skórzanego, maszynowego oraz ważnym ośrodkiem turystycznym. Warto obejrzeć :

 • Zamek Książęcy – Renesansowy zamek zbudowany w latach 1566 – 1569 nad rzeką Bober. W roku 1964 spłonął. Dziś można jedynie obejrzeć fragmenty murów oraz wieży.

Lubawka – Na początku była to osada dająca schronienie kupcom zmierzającym do granicy czeskiej. Następnie miasto należące do klasztoru i zależne od opatów. Okres ten kończy się w 1810 roku i miasto może samodzielnie się rozwijać. Jednak okres Wiosny Ludów powoduje masowe wystąpienia. Okres międzywojenny przynosi rozwój obiektów sportowych. Po wojnie powstało tutaj przejście graniczne łączące Lubawkę z Kralowec

Przejścia graniczne z Czechami

 • Przełęcz Okraj – Mala Upa
 • Przełęcz Okraj – Jest to obniżenie oddzielające Kowarski grzbiet Karkonoszy od grzbietu lasockiego. Na ziemiach tych rozwijało się pasterstwo, budowano szałasy oraz budy pasterskie. Już w XIX wieku istniało tutaj przejście graniczne miedzy Austrią, a Prusami. Obecnie znajduje się tutaj także przejście graniczne oraz schronisko turystyczne.
 • Mala Upa – Zwane powszechnie wrotami do czeskich Karkonoszy. Bardzo ładna górska wieś założona przez przemytników, którzy dawniej rabowali na tych ziemiach.
 • Lubawka – Kralowec
 • Golinsk – Broumov - Skalne Miasteczko
 • Broumov – Małe średniowieczne miasteczko u podnóży Gór Stołowych tuż za granicą polsko – czeską. Posiada bardzo wiele zabytków, z których warto obejrzeć: drewniany kościół, rynek z zabudową, klasztor benedyktynów .
 • Skalne Miasteczko – Znajduje się w miejscowości Teplice. Wytyczono tutaj szlak koloru niebieskiego, który jest odpowiednikiem polskich szlaków turystycznych. Liczy on sobie 6 km i posiada bardzo wiele znaków informacyjnych w trzech językach tym także polskim, które informują nas o różnych ciekawostkach. Szczególnie godny polecenia.

Góry

 • Śnieżka – Najwyższa góra Karkonoszy, z charakterystycznym szczytem, który ma kształt piramidy. Na szczycie stoi kaplica oraz budynek obserwatorium meteorologicznego. W pogodne dni widać ładne widoki na Dolny Ślask i czeską stronę Karkonoszy.

Inne atrakcje

 • Gorzeszów – Przy głównej drodze stoi ostaniec skalny zwany „CZARCIA MACZUGA”. Jego wymiary to 9,5m wysokości i 9m w obwodzie. Zbudowany z piaskowca ciosowego, a ukształtowany przez erozje.
 • Kochanów – jedyna atrakcją jest stół sądowy. Obok stoi tabliczka z napisem.
 • Lipienica – jest to najstarsza wieś w okolicach Krzeszowa. Na początku była to osada dana przybyłym mnichom cysterskim. Należała do nich do roku 1810. Następnie pracowało tutaj kilku rzemieślników oraz krosny tkackie. Bardzo ładna okolica.