Oberża Wrzosowisko

Nasz Ośrodek położony jest nie opodal „Królowej Karkonoszy” – Śnieżki, w odległości 8 km od granicy polsko-czeskiej w otoczeniu licznych pomników przyrody, rezerwatów i skarbów kultury z barokowym kompleksem klasztornym w Krzeszowie zwanym „Perłą Baroku”, oraz „Betlejem” i pałacykiem na wodzie. Przybywający tu turyści znajdą wiele interesujących, często słabo spenetrowanych miejsc, jak również ciszę i relaks nad stawem cieszącym się pokaźną różnorodnością gatunków ryb (sum, tołpyga, amur, płoć, pstrąg, karp, lin i wiele innych). Istnieje możliwość zakwaterowania do 40 osób w domkach letniskowych, jak również do dyspozycji klientów jest pole namiotowe i campingowe. Miejsce to dlatego cieszy się dużą popularnością, ponieważ panuje w nim specyficzny mikroklimat korzystnie wpływający na dobre samopoczucie. Jeden dzień spędzony w naszym ośrodku pozwoli Państwu zapomnieć o codzienności i gwarantuje pełen relaks. Ponadto obfita roślinność składająca się z urozmaiconych gatunków drzew i krzewów stanowi niepowtarzalny klimat tego miejsca, a przy tym wiele przyjemnych doznań.

Okolice

Krzeszów 

Wieś położona w południowej części Polski i oddalona 8 km. od Kamiennej Góry. W roku 1242 na ziemie te sprowadzeni zostali Benedyktyni,a 50 lat później dołączają do nich Cystersi, sprowadzeni z Henrykowa. W tym okresie powstało ogromne opactwo. Jego ziemie rozciągały się od Jeleniej Góry, aż po sam Dzierżoniów. Posiadało 42 wsie oraz dwa miasta. Taki stan rzeczy kończy się w roku 1810. Właśnie do tego roku miasto było ważnym ośrodkiem artystyczno – kulturalnym. W Krzeszowie warto zobaczyć :

  • Bazylika – zespół budynków obejmujący dwa kościoły, mauzoleum oraz cześć klasztorną:
  • Kościół opacki – zbudowany w latach 1728 – 1735. Robi ogromne z zewnątrz wrażenie ze względu na wymiary oraz ogromne rzeźby na fasadzie oraz szczytach dwóch wież. W środku można znaleźć freski o tematyce biblijnej Wilhelma Neunhertza, dębową stalle oraz amboną autorstwa Józefa Lachela, Antonia Dorasila i Feliksa Maksymiliana Brokofa, obrazy Feliksa Antoniego Schefflera w ołtarzach bocznych, prospekt organowy Michała Englera, mały obrazek z Matką Boską w ołtarzu głównym oraz obraz Piotra Brandla i liczne rzeźby o tematyce biblijnej.
  • Świątynia Św. Józefa – Postawiony w latach 1690 – 1696. Warto go obejrzeć ze względu na freski Michała Willmanna
  • Mauzoleum Piastów Świdnicko – Jaworskich – Znajdziemy w nim dwa gotyckie nagrobki Bolka I i oraz II, rzeźby ich żon oraz freski J. W. Neunhertza
  • Kalwaria Krzeszowska – Opat Krzeszowki Dominic Geyer w latach 1703 – 1717 zbudował kamienne kaplice przedstawiające drogę krzyżową Jezusa Chrystusa.
  • Głazy Krasnoludków (skałki Gorzeszowskie) – Zespół skał piaskowcowych w okolicy Krzeszowa i w miejscowości Gorzeszów. Usytuowane są w lesie średnio co 150 metrów. Łączna ich długość wynosi 1,2 kilometra. Wykształcone przez erozje i wietrzenie maczugi skalne, ambony oraz grzyby mające zróżnicowaną wysokość od 5 do 30 metrów. Pomiędzy nimi znajdziemy szczeliny oraz labirynty

Wałbrzych

W średniowieczu był to gród obronny. W roku 1290 zbudowano zamek, wokół którego wykształciła się osada targowa. Sprzyjała temu lokalizacja przy ważnych szlakach handlowych. Już w XIV wieku powstały pierwsze kopalnie. Następnie stał się miastem prywatnym w rękach rodów magnackich, później w granicach Czech i Prus. Od roku 1945 w granicach Polski. Warto zobaczyć:

  • Kościół – ewangelicko – augsburski – Wybudowana w latach 1785 – 1788 przez Carla Gotharda Langhansa. Nazywany „białym kościołem” ze względu na swój kolor. Białe jest nawet owalne wnętrze. W środku zobaczyć można także odnowione organy. Czasem odbywają się tutaj koncerty.
  • Kościółek Matki Boskiej Bolesnej – Najstarszy zabytek Wałbrzycha, położony obok „białego kościoła”. Zbudowany około XIV wieku. Historia mówi, iż za ołtarzem tryskało kiedyś cudowne źródełko.

Kamienna Góra

Miasto usytuowane na południu Polski. Leży nad rzeką Bober, otoczone Sudetami Zachodnimi i Środkowymi. Założone jako grodzisko obronne w średniowieczu pod nazwa Straż , prawa miejskie uzyskało w roku 1249. W swojej kilku wiekowej historii miało kilku właścicieli. Najpierw należało do Piastów Świdnicko – Jaworskich, następnie do Czech, Habsburgow i Prus. Po wojnie wróciło do Polski. Na stan dzisiejszy miasto to jest ośrodkiem przemysłu lniarskiego, jedwabniczego, skórzanego, maszynowego oraz ważnym ośrodkiem turystycznym. Warto obejrzeć :

  • Zamek Książęcy – Renesansowy zamek zbudowany w latach 1566 – 1569 nad rzeką Bober. W roku 1964 spłonął. Dziś można jedynie obejrzeć fragmenty murów oraz wieży.

Lubawka

Na początku była to osada dająca schronienie kupcom zmierzającym do granicy czeskiej. Następnie miasto należące do klasztoru i zależne od opatów. Okres ten kończy się w 1810 roku i miasto może samodzielnie się rozwijać. Jednak okres Wiosny Ludów powoduje masowe wystąpienia. Okres międzywojenny przynosi rozwój obiektów sportowych. Po wojnie powstało tutaj przejście graniczne łączące Lubawkę z Kralowec

Przejścia graniczne z Czechami

  • Przełęcz Okraj – Mala Upa
  • Przełęcz Okraj – Jest to obniżenie oddzielające Kowarski grzbiet Karkonoszy od grzbietu lasockiego. Na ziemiach tych rozwijało się pasterstwo, budowano szałasy oraz budy pasterskie. Już w XIX wieku istniało tutaj przejście graniczne miedzy Austrią, a Prusami. Obecnie znajduje się tutaj także przejście graniczne oraz schronisko turystyczne.
  • Mala Upa – Zwane powszechnie wrotami do czeskich Karkonoszy. Bardzo ładna górska wieś założona przez przemytników, którzy dawniej rabowali na tych ziemiach.
  • Lubawka – Kralowec
  • Golinsk – Broumov – Skalne Miasteczko
  • Broumov – Małe średniowieczne miasteczko u podnóży Gór Stołowych tuż za granicą polsko – czeską. Posiada bardzo wiele zabytków, z których warto obejrzeć: drewniany kościół, rynek z zabudową, klasztor benedyktynów .
  • Skalne Miasteczko – Znajduje się w miejscowości Teplice. Wytyczono tutaj szlak koloru niebieskiego, który jest odpowiednikiem polskich szlaków turystycznych. Liczy on sobie 6 km i posiada bardzo wiele znaków informacyjnych w trzech językach tym także polskim, które informują nas o różnych ciekawostkach. Szczególnie godny polecenia.

Góry

Śnieżka – Najwyższa góra Karkonoszy, z charakterystycznym szczytem, który ma kształt piramidy. Na szczycie stoi kaplica oraz budynek obserwatorium meteorologicznego. W pogodne dni widać ładne widoki na Dolny Ślask i czeską stronę Karkonoszy.

Inne atrakcje

  • Gorzeszów – Przy głównej drodze stoi ostaniec skalny zwany „CZARCIA MACZUGA”. Jego wymiary to 9,5m wysokości i 9m w obwodzie. Zbudowany z piaskowca ciosowego, a ukształtowany przez erozje.
  • Kochanów – jedyna atrakcją jest stół sądowy. Obok stoi tabliczka z napisem.
  • Lipienica – jest to najstarsza wieś w okolicach Krzeszowa. Na początku była to osada dana przybyłym mnichom cysterskim. Należała do nich do roku 1810. Następnie pracowało tutaj kilku rzemieślników oraz krosny tkackie. Bardzo ładna okolica.